189325-2018 - ÄndringSverige-Stockholm: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Enskedefältets skola, om-, ny- och tillbyggnad
Referensnummer: Dnr: 2017-00384
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Om-, ny- och tillbyggnad av Enskedefältets skola som-fattar totalt ca 8 600 m2 BTA varav 6 900 m2 utgörs av befintliga ytor och 1700 m2 är ny- och tillbyggnation.
I bef. delar utförs bl.a. nya el-, tele- och VVS-installationer, omfattande ytskiktsrenovering, delvis nya planlösningar, byte av plåttaken, byte av fönster samt ommålning av fasader.
Skolgården ska genomgå en omfattande ombyggnad med ny lekutrustning och ny markbeläggning. Behandlad yta är ca 6 700 m2.