Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster för bedömningar av medicinska handlingar och utredningar.
Referensnummer: 2 STO-2017/182
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85100000 Hälsovårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Specialpedagogiska skolmyndigheten (SPSM) har för avsikt att upphandla ramavtal för konsulttjänster innebärande bedömningar av medicinska handlingar (inklusive audiogram) gällande barn som söker till specialskolan, inkomna tal- och språkutredningar samt inkomna psykologiska utredningshandlingar (inklusive utvecklingsbedömningar).
Anbud kan lämnas på en eller flera kategorier enligt förfrågningsunderlaget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79419000 Utvärderingskonsulttjänster, 85140000 Diverse hälsovård, 85148000 Medicinsk analys
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen