Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hjärtstartare med service och tillbehör
Referensnummer: 2017-26959
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Kriminalvården avser att upphandla transportabla halvautomatiska hjärtstartare, anpassade för att användas av allmänheten dvs personer utan sjukvårdsutbildning. Även tillbehör och service ingår.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33182000 Apparatur för understöd av hjärtfunktioner, 33182200 Apparatur för hjärtstimulering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen