Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Telefoni- och datakommunikationstjänster.
Referensnummer: FV 2016-000100
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 64210000 Telefon- och dataöverföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Förvaltaren ser för närvarande över sin kommunikationslösning med anledning av att befintligt avtal löper ut. Intentionen med upphandlingen och kommande avtal är att upphandlad leverantör ska stödja utvecklingen av flexibla och mobila arbetssätt inom organisationen. Upphandlingen kommer att stödja exempelvis användandet av olika operativsystem, programvaror och verktyg som anställda och folkvalda behöver för att fullfölja sina åtagande.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Telefonitjänster.