189460-2022 - PlaneringSverige-Linköping: Förvaltning av anläggning och datordrift
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI - HPC resource management for Next Gen Sequence laboratory
Referensnummer: UC-2022-153
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72514100 Förvaltning av anläggning och datordrift
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Östergötland har ett behov av att versionshantera IT-infrastruktur för beräkning av labbdata, primärt sekvensdata från s.k. NGS-utrustning. Dagens infrastruktur är byggd i system som separats med avseende på analystyp. I en framtida infrastruktur skall samma hårdvara för beräkning, som skal vara skalbar både lokalt och genom uppkoppling mot externa leverantörer, kunna användas för samtliga beräkningsintensiva analyser och detta skall hanteras av en resurshanterare eller s.k. GRID system. Regionen söker genom denna RFI kontakt med potentiella partners som tillsammans med Regionens egna verksamheter kan bygga upp, driftsätta och initialt tillsammans med regionen förvalta denna infrastruktur.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72212460 Programvaruutvecklingstjänster för analys, forskning, matematik eller prognos, 72212461 Programvaruutvecklingstjänster för analys eller forskning, 72500000 Datortjänster, 72514000 Drift av dataanläggning, 72514300 Drift av dataanläggning för underhåll av datasystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen