189473-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kolonial
Referensnummer: DU-UPP18-0092
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal på kolonialprodukter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15330000 Beredda eller bearbetade frukter och grönsaker, 15500000 Mejeriprodukter, 15550000 Blandade mejeriprodukter, 15600000 Spannmålsprodukter, stärkelse och stärkelseprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15820000 Skorpor och kex; bakverk och kakor med konserveringsmedel, 15850000 Pastaprodukter, 15851000 Mjölprodukter, 15897000 Konserverade livsmedel och stridsransoner, 15897200 Konserverade livsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Aktuell upphandling.
Upphandlingen avser ramavtal på kolonialprodukter i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten avseende livsmedel till kök i Landstinget Sörmland, Region Västmanland och Region Uppsala.
Gemensam Kostnämnd.
Landstinget Sörmland, Region Västmanland och Region Uppsala ingår i en gemensam kostnämnd för mat till patienter.
Landstinget Sörmland (med dess interna bolag, Sörmland Landstingsservice AB).
Leverans ska gå till sjukhusen i Sörmland på orterna Nyköping (en leveransadress med ett stopp), Katrineholm (en leveransadress med ett stopp) och Eskilstuna (en leveransadress med ett stopp).
Enstaka leveranser ska även gå till Ökna Naturbruksgymnasium (en leveransadress med ett stopp), Nynäs slott i Tystberga närliggande Nyköping (en leveransadress med ett stopp), till Åsa Folkhögskola i Sköldinge närliggande Katrineholm (en leveransadress med ett stopp), Eskilstuna Folkhögskola i Eskilstuna (en leveransadress med ett stopp) och Sörmlands Museum i Nyköping (en leveransadress med ett stopp).
Region Västmanland och Region Uppsala.
Leverans ska gå till Västmanlands sjukhus i Västerås (en leveransadress med tre stopp), Västmanlands sjukhus i Köping (en leveransadress med ett stopp), Bergslagssjukhuset i Fagersta (en leveransadress med ett stopp) och Akademiska sjukhuset i Uppsala (en leveransadress med ett stopp).