189503-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Säkerhetstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevakningstjänster
Referensnummer: LiU-2021-04414
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Tjänsteområdet omfattar stationär bevakning, ronderande bevakning, larmutryckning, samtal till LiU:s väktarlinje och larmcentral samt vissa serviceåtaganden och omfattar LiU-verksamhet i Linköping, Norrköping och Stockholm/Lidingö.
- Linköpings universitet/Campus Valla omfattar för närvarande universitetsområdet vid Valla.
- Linköpings universitet/Campus Norrköping omfattar för närvarande flera fastigheter inom industrilandskapet kring Motala ström, beläget inom Norrköpings centrala delar.
- Linköpings universitet/Campus Lidingö omfattar förnärvarande fastigheten på adress Larsbergsvägen 8, Lidingö, Stockholm.
- Linköpings universitet/LiU övrigt omfattar för närvarande Kårhuset Kollektivet på Ågatan samt kanslibyggnad på Sandbäcksgatan 7, båda i centrala Linköping.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79711000 Larmövervakningstjänster, 79713000 Vakttjänster, 79714000 Övervakningstjänster, 79715000 Patrullering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beskrivning av upphandlingsföremålet
Tjänsteområdet omfattar stationär bevakning, ronderande bevakning, larmutryckning, samtal till LiU:s väktarlinje och larmcentral samt vissa serviceåtaganden och omfattar LiU-verksamhet i Linköping, Norrköping och Stockholm/Lidingö.- Linköpings universitet/Campus Valla omfattar för närvarande universitetsområdet vid Valla.- Linköpings universitet/Campus Norrköping omfattar för närvarande flera fastigheter inom industrilandskapet kring Motala ström, beläget inom Norrköpings centrala delar.- Linköpings universitet/Campus Lidingö omfattar förnärvarande fastigheten på adress Larsbergsvägen 8, Lidingö, Stockholm.- Linköpings universitet/LiU övrigt omfattar för närvarande Kårhuset Kollektivet på Ågatan samt kanslibyggnad på Sandbäcksgatan 7, båda i centrala Linköping. En mer detaljerad beskrivning av uppdraget och kravställningen framgår av kapitel 3, Kravspecifikation.
Fortsättningsvis benämns ramavtal som avtal.
Avgränsningar
Notera att denna upphandling inte avser säkerhetssystem.
Målbild
Upphandlingens mål är att upphandla ett nytt ramavtal för bevakningstjänster då LiU:s nuvarande avtal gällande bevakningstjänster löper ut 2022-06-10. Avtalet innefattar även väktarlinje och larmcentral.
Syftet med upphandlingen är att teckna ramavtal i enlighet med upphandlingsdokumenten för att LiU ska kunna tillgodose LiU:s behov av bevakningstjänster.