189508-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Trädröjning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dynamiskt inköpssystem avseende Skogsvårdstjänst Röjning
Referensnummer: 0952/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77211300 Trädröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Statens Fastighetsverk (SFV) inbjuder leverantörer att inkomma med ansökan till dynamiskt inköpssystem avseende Skogsvårdstjänst Röjning inom Västerbotten och Norrbotten. Statens fastighetsverk förvaltar mark motsvarande en sjundedel av Sveriges yta vilken utgörs av fjäll, myrar, skogar, älvsträckor och vattendrag, kronoholmar längs med kusten och historiska jordbruksmarker. SFV bedriver ett aktivt skogsbruk på drygt 200 000 hektar spritt över hela Sverige men där de stora arealerna finns i de norra delarna av landet. SFV arbetar för ett långsiktigt brukande av statens skogar och försöker hela tiden utveckla metoderna som används. SFV är certifierat enligt FSC® (Forest Stewardship Council®)
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77200000 Skogstjänster, 77210000 Skogsavverkning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen