189523-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Städning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvårdstjänster - Räddningstjänsten Väst, Falkenbergs Vatten och Renhållning AB, Varberg Vatten AB
Referensnummer: KS 21/97
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar lokalvård och kommer att resultera i ramavtal för löpande avrop av det samlade behovet under avtalstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar lokalvård och kommer att resultera i ramavtal för löpande avrop av det samlade behovet under avtalstiden.
Upphandlingen omfattar lokalvårdstjänster hos nedan bolag. Även golvvård och storstädning ingår i uppdraget. Städning av mer oregelbunden karaktär ingår också. Till exempel extra beställningar av flyttstädning, sanering, etc. Undantaget är höghöjdsstädning (>3.0 meter).
Inbjudan
Varbergs kommun inbjuder intresserade entreprenörer att delta i vår upphandling avseende lokalvård för Räddningstjänsten Väst med räddningsstationerna i Falkenbergs kommun, Falkenbergs Vatten och Renhållning AB samt Varberg Vatten AB.
Omfattning
Upphandlingen är uppdelad enligt nedan:
Områden
Yta (m2)
Område 1, Varberg Vatten AB
2730
Område 2, Falkenbergs Vatten och Renhållning AB
1498
Område 3, Räddningstjänsten Väst - Falkenberg, Vessige, Ullared och Fegen
2090
Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden. Entreprenören förbinder sig att leverera de upphandlande myndigheternas verkliga behov.
Ramavtal kommer att tecknas med en (1) entreprenör per område.
Takvolym
Takvolym per område uppgår till:
Takvolym per område
SEK
3 200 000
2 800 000
2 500 000
Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Varbergs kommun rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet dessförinnan.
Upphandlingens omfattning har bestämts med beaktande av 4 kap 14§ LOU och grundar sig på fördelen med synergieffekter samt lägre administrativa kostnader.