189526-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Uddevalla: Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende vägar och annan utrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Staket och stängsel
Referensnummer: KS 2022/210
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50230000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende vägar och annan utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser drift-, underhållsarbeten och nysättning av staket och stängsel för successiva uttag vid behov under kontraktstiden. Detaljerad beskrivning av upphandlingens omfattning framgår av förfrågningsunderlaget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45340000 Montering av stängsel, räcken och säkerhetsutrustning, 45342000 Uppförande av stängsel, 45453000 Reparation och renovering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal för löpande avrop under kontraktstiden för staket/stängsel som kommer att användas vid drift- och underhållsåtgärder, ombyggnations- och återställningsarbeten på fastigheter så som skolgårdar, lekplatser, servicehus, parkområden, parkeringsområden med mera.
Arbete utförs på plats i Uddevalla kommun både vid lagning, byte och nysättning. Vid lagning och byte av trasigt staket/stängsel byts de delar som behövs för att få till den ursprungliga funktionen. Vid nysättning ingår allt material för att sätta upp staket med tillbehör.
Samtliga förekommande staket- och stängselarbeten i fastigheter ägda eller förvaltade av kommunen samt övriga fastigheter där kommunal verksamhet förekommer. Fastighetsbeståndet omfattar skolor, förskolor, äldreboenden, idrottsanläggningar, gruppboenden, administrativa lokaler, bostäder med flera.