Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Perkutana aortaklaffar 2018
Referensnummer: 2018-108
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser aortaklaffsproteser för implantation med kateterburen teknik genom transarteriella ingrepp vid fel i aortaklaffen (aortastenos) för leverans till hjärtkliniken på Karolinska universitetssjukhuset. Upphandlingen omfattar tre separata produktkategorier.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 3
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Upphandlingen avser aortaklaffsproteser för implantation med kateterburen teknik genom transarteriella ingrepp vid fel i aortaklaffen (aortastenos) för leverans till hjärtkliniken på Karolinska univer
Del nr: 2018-108
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33184000 Proteser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen