189585-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Ingenjörstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Juniora ingenjörer
Referensnummer: 20/80
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Att förse B med juniora ingenjörer. Med junior menas någon som har arbetat 0- 3 år.
Syfte och mål
Att förse B med juniora ingenjörer. (Med junior menas någon som har arbetat upp till 3 år).
Säkerställa resursförsörjning av juniora ingenjörer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71314000 Energi och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Berörda verksamheter är framförallt: IT, Verksamhetsutveckling, Bränslebaserad energi (BBE), Tekniska verken Nät och Utsikt Bredband.
B uppskattar värdet för tjänsterna till ett värde av cirka 5 000 000 SEK per år, värdet är inte en beställning utan ska ses som information.
Volymerna varierar från år till år, och angivna volymer gäller utan förbindelse. L är skyldig att leverera det verkliga behovet. Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen.
Upphandlingen omfattar löpande behov hos B inom avtalsområdet. För enskilda projekt förbehåller sig B rätten att utföra separat upphandling. Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen.
Uppdelning av kontrakt
B lägger stor vikt vid att erhålla en kontinuerlig helhetslösning. B väljer därför att ej dela upp kontraktet.