189599-2017 - ResultatSverige-Bjuv: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Efterannonsering Specialistkonsulter Plan och Bygg 2016.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Samhällsbyggnadsförvaltningen har ett kontinuerligt behov av specialisttjänster för utförande av olika beredanden inom Bjuvs kommun och denna upphandling skall säkerställa kommunens behov av kompetens på ett antal specialistområden under avtalsperioden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Geoteknik
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71351913 Geologisk undersökning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Dubbla kontraktsvärdet.
VA-utredningar
Del nr: 2
71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad
Samhällsbyggnadsavdelningen har ett kontinuerligt behov av specialistkonsultet för olika beredanden inom Bjuvs kommun.
Miljöutredningar
Del nr: 3
71313000 Miljötekniska konsulttjänster
Mark/gata och trafik
Del nr: 4
71351500 Markundersökningstjänster
Detaljplaner
Del nr: 5
71410000 Stadsplanering
Karttjänster
Del nr: 6
22114310 Fastighetskartor, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur
Riskutredningar
Del nr: 7
71313410 Riskbedömning för bygg- och anläggningsarbeten