189628-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Diverse byggnadstekniska tjänster – Uppförande av byggställningar
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster - Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelUppförande av byggställningar
BeskrivningDenna prekvalificering avser montering och demontering av ställningar vid Kraftvärmeverket i Västerås samt vid Mälarenergis övriga produktionsanläggningar i Västerås med omnejd. Uppdrag kan även förekomma vid Beställarens vattenkraftstationer. Uppdraget innefattar en daglig grundstyrka samt tillkommande bemanning vid revisonsstopp.
Intern identifierare2025/14
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Ytterligare om kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 45262110 Nedmontering av byggnadsställning, 45262120 Uppförande av byggnadsställning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000