See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av militära registreringsskyltar
Beskrivning: Försvarsmakten har behov av att upphandla militära registreringsskyltar. Fordon som omfattas av krav på militär registreringsskylt är alla tjänstefordon med hjul som framförs på vägar eller i terräng av myndigheter som följer regelverket Försvarets författningssamling FFS 2021:2. ”Försvarsmaktens föreskrifter om militär trafik”. Exempel på dessa fordon är personbil, lastbil, släp, motorcykel och bandvagn. Försvarsmaktens verksamhet kräver att registreringsskyltarna är robusta och av hög kvalitet som gör att de klarar av olika miljöer och slitage. Det är viktigt att det finns rutiner och processer för att säkerställa ett stabilt försörjningsflöde och säker informationslagring. Typsnittet på registreringsskyltarna är specifikt framtagna för Försvarsmakten och tillhandahålls vid avtalstecknande. I steg två (2) av denna upphandling kommer de fem (5) leverantörer som bjuds in att lämna anbud att få ta del av färgkoderna på registreringsskyltarna inför inlämning av anbudsprover. Mer information avseende anbudsprover finns i Bilaga 4 - Förhandsinformation avseende steg 2. De två kategorier av registreringsskyltar som efterfrågas är: · Registreringsskyltar i aluminiumplåt · Registreringsskyltar i form av klisteretikett för fordon med välvd huv
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 44423400 Skyltar och liknande föremål
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114304:Lot:1
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Tid