189682-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Skyddsrum – Ramavtal Skyddsrumsåtgärder
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal Skyddsrumsåtgärder
BeskrivningRamavtalet avser skyddsrumsåtgärder för hela AB Stockholmshems bestånd som omfattar totalt 603 skyddsrum, belägna inom Stockholms stad. Beställaren har för avsikt att teckna ramavtal med två (2) Entreprenörer enligt rangordningsprincipen, som ska bidra med skyddsrumskompetens och genomföra skyddsrumsåtgärder genom att bl.a. återställa skyddsrum vid eventuellt tidigare ingrepp/åverkan samt tillföra och/eller komplettera skyddsrumsutrustning.
Intern identifierareSHEM 2024/114
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45216129 Skyddsrum
Ytterligare klassificering (cpv): 45453000 Reparation och renovering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareRamavtal Skyddsrumsåtgärder