189764-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Huddinge: Textilier och tillhörande varor
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Textilslöjdsmaterial
Referensnummer: UPP-2022-028
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
19200000 Textilier och tillhörande varor
II.1.4.
Kort beskrivning
Huddinge kommun avser upphandla Ramavtal för textilslöjdmaterial innefattande textilier, sytråd, garn och sybehör inklusive textilier till möbelrenovering och teateruppsättningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
19200000 Textilier och tillhörande varor, 19212000 Bomullsväv, 19220000 Ylletyger, 19230000 Linnetyger, 19260000 Tyg, 19400000 Textilgarn och -tråd, 19432000 Ullgarn, 19435100 Sytråd, 39227000 Synålar, strumpstickor och fingerborgar, 39500000 Textilvaror
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställningsvolymen under den sammanlagda avtalstiden, inklusive eventuella förlängningsoptioner, uppskattas till cirka 4 000 000 SEK, dock max 8 000 000 SEK.