189764-2026 - Resultat
Sverige – Camping och andra korttidsinkvarteringar (ej hotell) – Upphandling av Camping och Stugbyar (komplettering)
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av Camping och Stugbyar (komplettering)
Beskrivning: Denna upphandling avser logi på Camping och Stugbyar. Försvarsmakten har ett avtal för denna logitjänst men behöver komplettera på vissa orter i Sverige där Försvarsmakten ej har avtalsteckning. Försvarsmakten har för avsikt att ingå ramavtal med flera leverantörer per ort/geografisk zon. En ort kan vara uppdelad i flera geografiska zoner och dessa zoner kommer att utvärderas var för sig. En ort kommer alltid att ha en central punkt; benämnd ”ortens namn”. Det geografiska området utanför orten kommer att delas in i 1-8 zoner utifrån information i Bilaga 6 – Zonindelning orter. Försvarsmaktens verksamhet och behov är komplext, därför är det av yttersta vikt att det finns en flexibilitet i detta ramavtal. Försvarsmakten har därför valt att avrop kommer att göras via särskild fördelningsnyckel.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 55200000 Camping och andra korttidsinkvarteringar (ej hotell)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121703:Lot:1