189766-2018 - ÄndringSverige-Ånge: Elektricitet
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elkraft 2018
Referensnummer: Ref nr 2018/01
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09310000 Elektricitet
II.1.4.
Kort beskrivning
Ånge kommun och dess bolag upphandlar leverans av elektrisk kraft till kommunens och bolagens verksamheter.
Syftet med upphandlingen är att finna en flexibel och professionell partner som kan leverera, och utifrån officiella marknadsnoteringar prissätta el och miljövärden, för bolagets konsumtion, i Sverige, enligt fördefinierade prismodeller.
Upphandlingen avser det arvode leverantören önskar för att enligt fördefinierade prismodeller leverera el till Ånge Kommun med dotterbolag.