189777-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet – Revision enligt kommunallagen Gnesta kommun
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRevision enligt kommunallagen Gnesta kommun
BeskrivningGnesta kommun inbjuder till anbudsgivning gällande - Revision enligt kommunallagen Gnesta kommun med diarienummer KS.2026.155 , enligt nedanstående instruktioner och bifogade handlingar. Upphandlingen avser sakkunniga biträden till kommunens förtroendevalda revisorer för revision av kommunen. Uppdraget omfattar Räkenskapsrevision - delårsrapport samt helårsredovisning Verksamhetsrevision - grundläggande granskning samt 1-3 särskilda granskningar per år. Leverantören ska arbeta efter och förhålla sig till Standard för kommunal revision, KISA. Ersättningen för uppdraget uppgår till den summa som budgeterats för uppdraget. Beloppet kan komma att ändras beroende på kommunfullmäktiges budgettilldelning. Beloppet för år 2026 uppgår till cirka 700 000 SEK.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:127374:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 79212000 Revision, 79212300 Tjänster i samband med i lag föreskriven revision, 79212200 Internrevision, 79212100 Finansiell revision, 79210000 Redovisning och revision, 79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster