189806-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Rekryteringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av rekryteringsstöd
Referensnummer: V-2018-0098
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79600000 Rekryteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
KTH avser upphandla stöd vid rekrytering av de tre tjänstekategorierna:
1. Teknisk och administrativ personal
2. Akademisk personal, lägre befattningar
3. Högre ledande befattningar
En anbudsgivare kan välja att lämna anbud för en eller flera tjänstekategorier. Utvärderingen av anbuden kommer att göras för respektive tjänstekategori var för sig.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Tjänstekategori 1 Teknisk och administrativ personal
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
KTH avser upphandla stöd vid rekrytering av:
• Administrativ personal (administratörer och handläggare inom områdena utbildning, ekonomi, HR, kommunikation mm.).
• Teknisk personal (IT-personal, tekniker, ingenjörer, vaktmästare etc.).
KTH har för avsikt att teckna ramavtal med maximalt tre rekryteringsföretag. För denna tjänstekategori tillämpas ramavtal med rangordning.
Del nr: Tjänstekategori 2 Akademisk personal, lägre befattningar
--- Adjunkter.
--- Doktorander.
--- Forskare.
--- Forskningsingenjörer.
--- Postdoktor.
KTH har för avsikt att teckna ramavtal med maximalt två rekryteringsföretag. För denna tjänstekategori tillämpas ramavtal med rangordning.
Del nr: Tjänstekategori 3 Högre ledande befattningar
--- Chefer - föreståndare på olika centra/motsvarande, skolchef/dekan, administrativa chefer, avdelningschefer m m.
--- Specialister/nyckelpersoner/kvalificerade handläggare inom marknadsutsatta grupper, till exempel inom IT/Teknik och ekonomi. (t.ex. ekonomer, utvecklare, programmerare, systemvetare).
--- Under avtalstiden kan det bli aktuellt med stöd vid rekrytering av akademisk personal med högre befattning som biträdande lektor, lektor och professor. Stöd vid rekrytering av rektor eller vice rektor ingår ej i uppdraget.
KTH har för avsikt att teckna ramavtal med maximalt tre rekryteringsföretag. För denna tjänstekategori tillämpas ramavtal med rangordning för "Referenstagning" och förnyad konkurrensutsättning för övriga uppdrag.