Upphandlingen avser uppdrag att utföra plastikkirurgi (buk- och bröstplastik) för patienter som genomgått en viktnedgång. När det gäller bröstplastik omfattas även patienter som av annan anledning än viktnedgång har behov av operation. Upphandlingen omfattar även bukplastik för patienter med bukhäng på grund av upprepade graviditeter.
Omfattning:
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85100000 Hälsovårdstjänster, 85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster, 85121200 Medicinska specialisttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Jönköpings län avser att upphandla Plastikkirurgi av buk och bröst. Upphandlingen avser uppdrag att utföra plastikkirurgi (buk- och bröstplastik) för patienter som genomgått en viktnedgång. När det gäller bröstplastik omfattas även patienter som av annan anledning än viktnedgång har behov av operation. Upphandlingen omfattar även bukplastik för patienter med bukhäng på grund av upprepade graviditeter.