See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Redskapsbärare och tillhörande redskap
Beskrivning: Syftet med upphandlingen är att upphandla ett (1) ramavtal per delområde för att tillgodose Swedavias behov av redskapsbärare och tillhörande redskap. Upphandlingen består av två delområden: Delområde A – Redskapsbärare med lyftkapacitetDelområde B – Liten redskapsbärare utan lyftkapacitet I det kommande avtalet ska leverantören kunna leverera redskapsbärare och tillhörande redskap, inom aktuellt delområde, till Swedavias samtliga flygplatser, från Malmö i söder till Kiruna i norr. Leverantören ska också kunna tillhandahålla reservdelar, utföra service och underhåll på plats hos Swedavia för de levererade produkterna och hålla utbildningar för användare och verkstadsmekaniker på plats hos Swedavia.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34144400 Fordon för väghållning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Delområde A - Redskapsbärare med lyftkapacitet
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:104418:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 34144430 Gatsopningsfordon
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Delområde B - Liten redskapsbärare utan lyftkapacitet
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:104418:Lot:2