189850-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Ystad: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende asfaltering.
Referensnummer: 17/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Ystad hamn utför årligen underhållsasfaltering av hamnområdet. Genom denna upphandling avser Ystad hamn teckna ramavtal med två (2) ramavtalsentreprenörer för utförande av sådana anläggningsarbeten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45233140 Vägarbeten, 45233142 Vägreparationer, 45233220 Ytbehandling av vägar, 45233222 Vägbeläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen