189856-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Miljötjänster – Ramavtalsupphandling avseende värderings och förhandlingstjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtalsupphandling avseende värderings och förhandlingstjänster
BeskrivningUpphandlingen omfattar Värderings- och Förhandlingstjänster m.m. i samband med skydd av värdefull natur. Naturvårdsverket och Sveriges 21 länsstyrelser är avropsberättigade. Även Kammarkollegiet och Skogsstyrelsen är avropsberättigade avseende Värderingstjänster.
Intern identifierareNV-07860-23
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90700000 Miljötjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 70000000 Tjänster avseende fast egendom, 70100000 Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom, 70120000 Köp och försäljning av fastigheter, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 79100000 Juridiska tjänster, 79412000 Finansiella konsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelGenerell del (1)
BeskrivningDenna del är obligatorisk att besvara för anbudsgivare.
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelUppdragsområde 1 VT
BeskrivningDenna del väljer anbudsgivaren att besvara vid anbud på Värderingstjänster Uppdragsområde 1 Norra Norrland (AC och BD län)
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelAlternativ 1: Krav på leverantören
BeskrivningAlternativ 1: Anbudsgivaren ska välja en (1) av delarna ”Krav på leverantör” eller ESPD(European Single Procurment Document). Väljer Anbudsgivaren "Krav på leverantör" ska samtliga efterfrågade bevis bifogas vid inlämnade av anbudet. Väljer Anbudsgivaren alternativet ESPD fungerar den som en egenförsäkran att Anbudsgivaren uppfyller ställda krav på leverantör. Anbudsgivaren ska i sådant fall vara beredda att på uppmaning inom angiven tid kunna lämna in bevis som visar att ställda krav uppfylls.
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelUppdragsområde 2 VT
BeskrivningDenna del väljer anbudsgivaren att besvara vid anbud på Värderingstjänster Uppdragsområde 2 Södra Norrland (Z, Y och X län)
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelUppdragsområde 3 VT
BeskrivningDenna del väljer anbudsgivaren att besvara vid anbud på Värderingstjänster Uppdragsområde 3 Västra Svealand (W, S, T och U län)
Del (anbudsområde)LOT-0006
TitelUppdragsområde 4 VT
BeskrivningDenna del väljer anbudsgivaren att besvara vid anbud på Värderingstjänster Uppdragsområde 4 Östra Svealand och Gotland (AB, C, D och I län)
Del (anbudsområde)LOT-0007
TitelUppdragsområde 5 VT
BeskrivningDenna del väljer anbudsgivaren att besvara vid anbud på Värderingstjänster Uppdragsområde 5 Norra Götaland (E, F, H och O län)
Del (anbudsområde)LOT-0008
TitelUppdragsområde 6 VT
BeskrivningDenna del väljer anbudsgivaren att besvara vid anbud på Värderingstjänster Uppdragsområde 6 Södra Götaland (G, K, M och N län)
Del (anbudsområde)LOT-0009
TitelUppdragsområde 1 FT
BeskrivningDenna del väljer anbudsgivaren att besvara vid anbud på Förhandlingstjänster Uppdragsområde 1 Norra Norrland (AC och BD län)
Del (anbudsområde)LOT-0010
TitelUppdragsområde 2 FT
BeskrivningDenna del väljer anbudsgivaren att besvara vid anbud på Förhandlingstjänster Uppdragsområde 2 Södra Norrland (Z, Y och X län)
Del (anbudsområde)LOT-0011
TitelUppdragsområde 3 FT
BeskrivningDenna del väljer anbudsgivaren att besvara vid anbud på Förhandlingstjänster Uppdragsområde 3 Västra Svealand (W, S, T och U län)
Del (anbudsområde)LOT-0012
TitelUppdragsområde 4 FT
BeskrivningDenna del väljer anbudsgivaren att besvara vid anbud på Förhandlingstjänster Uppdragsområde 4 Östra Svealand och Gotland (AB, C, D och I län)
Del (anbudsområde)LOT-0013
TitelUppdragsområde 5 FT
BeskrivningDenna del väljer anbudsgivaren att besvara vid anbud på Förhandlingstjänster Uppdragsområde 5 Norra Götaland (E, F, H och O län)
Del (anbudsområde)LOT-0014
TitelUppdragsområde 6 FT
BeskrivningDenna del väljer anbudsgivaren att besvara vid anbud på Förhandlingstjänster Uppdragsområde 6 Södra Götaland (G, K, M och N län)