189959-2023 - ÄndringSverige-Enköping: Byggnation av avloppsreningsverk
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nytt avloppsreningsverk, Enköping
Referensnummer: TF2022/978
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45252127 Byggnation av avloppsreningsverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Enköpings kommun inbjuder till anbudsgivning på utförandeentreprenader avseende nybyggnad av Enköpings avloppsreningsverk. Denna upphandling är uppdelad i fem (5) olika anbudsområden, så kallade delkontrakt: ,BE, Byggentreprenör inklusive mark och yttre ledningar, ME, Entreprenör för maskininstallationer, RE, Rörentreprenör VVS, LE, Entreprenör för luftbehandlingsinstallationer inklusive fastighetsstyr SÖE, EE, Entreprenör för el- och styrinstallationer.