Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kultur- och Bildningscenter Gävle i samverkan/partnering
Referensnummer: 8845
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Gavlefastigheter Gävle Kommun AB upphandlar nytt Kultur- och Bildningscenter för biblioteks- och kulturverksamheter i samverkan/partnering. Kvarteret utgörs idag av tre byggnader som är sammanlänkade. För att skapa nya ändamålsenliga lokaler jobbar vi med utgångspunkt att befintliga byggnader rivs och ersättas med nybyggnation.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 330 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten, 45111100 Rivning, 45112000 Grävning och schaktning, 45212311 Byggnation av konstgalleri, 45212330 Byggnation av bibliotek
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 30/06/2020Slut: 30/06/2023
Detta kontrakt kan förlängas: nej