Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dialysbehandlingar som funktion 2019
Referensnummer: 2016/00517
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33181100 Apparatur för hemodialys
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser tillhandahållande av utrustningar, tillbehör och förbrukningsmaterial för utförande av hemodialysbehandlingar. Dessutom ingår installation, leverans av dokumentation, underhåll och service av offererade utrustningar, utbildning i utrustningarnas handhavande och skötsel samt teknisk utbildning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 38 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33181000 Dialysapparater, 50421000 Reparation och underhåll av medicinsk utrustning, 80511000 Personalutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen