189993-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kvalitativa undersökningstjänster
Referensnummer: 18FMV2481
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarets materielverk (FMV) uppmanar härmed till att lämna in anbud i FMV:s upphandling av kvalitativa undersökningstjänster. Syftet med upphandlingen är att teckna rangordnat ramavtal med tre (3) leverantörer som kan tillgodose både Försvarsmakten och FMV med kvalitativa undersökningstjänster. Avtalstid 24 månader, med optioner om ytterligare 24 månader. Bästa förhållandet mellan pris och kvalitet. Förfrågningsunderlaget innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för upphandlingen. FMV är en uppdragsfinansierad myndighet utan eget materielanslag vars främsta uppgift är att upphandla materiel och tjänster åt Försvarsmakten (FM). FM är en del av Totalförsvaret vilket innefattar det militära och civila försvaret tillsammans. FM:s uppgifter är att bidra till att hantera och förebygga kriser i vår omvärld, hävda vår territoriella integritet, försvara Sverige mot väpnat angrepp och värna civilbefolkningen och i krissituationer säkerställa de viktigaste samhällsfunktionerna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Försvarets materielverk (FMV) uppmanar härmed till att lämna in anbud i FMV:s upphandling av kvalitativa undersökningstjänster. Syftet med upphandlingen är att teckna rangordnat ramavtal med tre (3) leverantörer som kan tillgodose både Försvarsmakten och FMV med kvalitativa undersökningstjänster. Avtalstid 24 månader, med optioner om ytterligare 24 månader. Bästa förhållandet mellan pris och kvalitet. Förfrågningsunderlaget innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för upphandlingen.
FMV är en uppdragsfinansierad myndighet utan eget materielanslag vars främsta uppgift är att upphandla materiel och tjänster åt Försvarsmakten. Anskaffning sker i varje enskilt fall på uppdrag av Försvarsmakten eller, i förekommande fall, annan offentlig myndighet. Med vår kompetens inom teknik, ekonomi och juridik är vi med och skapar försvarsförmåga och stärker det civila samhället. I de cirka 1100 projekt som vi har igång är målet att erbjuda en kostnadseffektiv och säker materielförsörjning.
Försvarsmakten (FM) är en del av Totalförsvaret vilket innefattar det militära och civila försvaret tillsammans. Totalförsvaret är utformat för att hantera olika typer av hot och risker, såväl i fred som i krig. FM:s uppgifter är att bidra till att hantera och förebygga kriser i vår omvärld, hävda vår territoriella integritet, försvara Sverige mot väpnat angrepp och värna civilbefolkningen och i krissituationer säkerställa de viktigaste samhällsfunktionerna. FM ska även kunna bidra till att förebygga och hantera kriser samt kunna medverka i fredsfrämjande insatser globalt. FM:s verksamhet styrs med uppdrag från regeringen och innehåller bland annat uppgifter med mål och krav på resultat.