189998-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Avfallstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hantering och omhändertagande av avfall
Referensnummer: UH-2017-53
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar hantering och omhändertagande av avfall från Uppsala universitets verksamhet i Uppsala kommun och på Gotland. Följande tjänster efterfrågas:
— sortera, packa och etikettera kemikalieavfall.
— hämta, transportera och omhänderta laboratorieavfall, elektronikavfall och övrigt farligt avfall.
— hämta, transportera och omhänderta källsorterat avfall.
— hyra ut behållare för avfall.
Allt laboratorieavfall (inkl. kemikalieavfall), elektronikavfall och övrigt farligt avfall från Uppsala universitets verksamhet omfattas av upphandlingen. För källsorterat avfall ingår endast vissa campus och vissa avfallsslag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen