Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Om- och tillbyggnad för Högskolan Dalarna Citycampus, Borlänge
Referensnummer: UH-2019-64
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45111100 Rivning
II.1.4.
Kort beskrivning
I samband med årsskiftet 2019/2020 kommer Högskolan Dalarna att upphandla en entreprenadorganisation för samverkan kring genomförandet av byggnation av nytt citycampus i Borlänge.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Totalentreprenad i partering, ombyggnad av affärshus till Campus för Högskolan Dalarna i centrala Borlänge.