190056-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Broby: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhetssystem för Socialtjänst, LSS, Hälso- och Sjukvård
Referensnummer: KS 2019/00356.20.2, KS/2019:79 050
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser verksamhetssystem för Socialtjänst, LSS, Hälso- och sjukvård. Upphandlingen samordnas av Östra Göinge kommun för Osby kommun och Östra Göinge kommun. Upphandlande myndigheter avser teckna avtal med driftstart 2020-09-01 och för en tid fram t.o.m. 2024-12-31 med möjlighet till förlängning i nio (9) år, fördelat över tre (3) stycken treårsperioder.
Målet med denna upphandling är att ge Osby kommun och Östra Göinge kommun (Kommunerna) ett modernt IT-stöd för arbetet inom Socialtjänst, LSS, Hälso- och Sjukvård samt att genom införande av ett nytt system öka digitalisering och automatiserade processer, underlätta för medarbetarna att få mer tid över för den enskilde individen och dennes behov, underlätta för medarbetares arbete i processerna att göra rätt samt att genom verksamhetssystemet säkerställa att lagar och avtal inom SoL, LSS och HSL följs.
Verksamhetssystemet upphandlas som tjänst (Software as a Service, SaaS-tjänst), med lokal drift eller en kombination av dessa, för att Kommunerna ska kunna lägga fokus på sina kärnuppgifter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 25 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48219300 Programvara för administration, 48517000 IT-programvara, 48810000 Informationssystem, 48814000 Medicinska informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen