190077-2018 - ResultatSverige-Göteborg: Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra av bygg- och anläggningsmaskiner samt bodar - för tillfälliga behov
Referensnummer: 167/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar inhyrning av bygg- och anläggningsmaskiner (minidumper, kompaktgrävare, envalsvält, m.m.) samt bodar.
För beställare som tillhör Göteborgs Stad gäller att detta ramavtal endast ska användas för att täcka tillfälliga behov som inte kan tillgodoses genom Göteborgs Stads Leasing AB (GSL).
Dessutom omfattas inte liftar och teleskoptruckar eftersom det behovet täcks av ett separat ramavtal (Liftar, sax- bil- bom & teleskopliftar m.m., för närvarande IK16342).
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 44211100 Mobila byggnader och modulbyggnader, 45510000 Uthyrning av kranar med maskinskötare, 45520000 Uthyrning av schaktutrustning med maskinskötare, 60180000 Uthyrning av fordon för godstransport med förare, 60181000 Uthyrning av lastbilar med förare, 60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen