190083-2017 - ResultatSverige-Solna: Installation av ventilation
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Ramavtal ventilationsarbeten inklusive styr och övervakning 2016.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Projektering och utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Solna.
Nuts-kodSE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Ramavtalet avser mindre entreprenader avseende ventilationsarbeten inklusive styr och övervakning. Ramavtalet omfattar inte drift, underhåll och service. Uppskattad årsvolym under avtalsperioden är ca 10 000 000 SEK. Ingen volym kan garanteras. Rangordnat ramavtal som tecknas med 3 anbudsgivare. Se vidare AF-del, AFB.22.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45331210 Installation av ventilation, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.