190117-2022 - ResultatSverige-Borås: Taxitjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolskjuts med taxifordon
Referensnummer: 2020-00018IN
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60120000 Taxitjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Skolskjuts med taxifordon för skolskjutsberättigade elever boende i Borås Stad samt eventuella övriga transporter. Trafikplanering genomförs i Borås Stads regi.
Resorna är främst skolresor, särskoleresor, resor till och från gymnasieskola. Resor mellan fritids och dygnet-runt-verksamhet förekommer. Övriga resor som kan komma att omfattas av avtalet är t ex särskilda uppdragsresor och andra samhällsbetalda resor.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen