190125-2020 - ResultatSverige-Göteborg: Anläggningsarbeten för kommersiella byggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Retzius ombyggnation
Referensnummer: 19/140
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45213100 Anläggningsarbeten för kommersiella byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Retzius ska nu utvecklas från en till flera hyresgäster inklusive gemensamma funktioner och skall därefter hyras ut till kontor- och laboratorieverksamhet till kunder som med sin verksamhet stödjer områdets utveckling.
Akademiska Hus vill nu hitta rätt samarbetspartner/entreprenör, en entreprenör som har erfarenhet av kontor- och laboratorium ombyggnation, en entreprenör som vi kan föra en öppen dialog med om ekonomi, tidplaner samt löpande kunna hantera hyresgästanpassningarna på bästa sätt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten, 45214000 Bygg- och anläggningsarbeten: undervisnings- och forskningsbyggnader, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45421000 Snickeriarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen