190247-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm-Arlanda: Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
Koncessionsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Koncessionsupphandling 4 enheter mat och dryck på Stockholm-Bromma Airportcafé, restaurang, kiosk på Bromma Airport
Referensnummer: SDA 2021-00088
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
LUK - tjänster- och byggkoncessioner
Upphandlingen avser att koncessionshavaren ska bedriva 4 olika verksamheter på Stockholm Bromma Airport som omfattar salladsbar, bar, italiensk restaurang och Bar & Café.
Salladsbaren ska servera vegetariskt, veganskt och animaliska alternativ av sallader, wraps och falafel. Det ska finnas möjlighet att äta på plats eller för take away. Baren ska servera olika dryckesalternativ så som öl, vin, sprit och andra alkoholfria drycker. Lättare mat i form av barmeny får också serveras. Den italienska restaurangen ska servera mat med tyngdpunkt från det italienska köket, men kan även servera husmanskost. Bar/Café ska ha fokus på drycker så som öl, vin, sprit, kaffe, läsk tillsammans med enklare varma och kalla rätter.
För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 41 460 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen