190262-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Personbilar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fordon
Referensnummer: 236/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34110000 Personbilar
II.1.4.
Kort beskrivning
Förvaltningen för Inköp och upphandling genomför en ramavtalsupphandling på uppdrag av Göteborgs Stads Leasing AB. Inköp och upphandling inbjuder anbudsgivare att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument.
Ramavtalet omfattar personbilar och lätta lastbilar upp till 3,5 ton och är indelad i 29 fordonsklasser. Respektive fordonsklass efterfrågas med nio olika drivmedel. Aktuella drivmedel som efterfrågas är el, gas, vätgas, HVO100, laddhybrid, elhybrid, etanol, bensin och diesel.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34113000 Fyrhjulsdrivna fordon, 34114400 Minibussar, 34130000 Motorfordon för godstransport, 34144900 Elfordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen