190325-2017 - ResultatSverige-Kristianstad: Finansiell leasing
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fordon inklusive service och reparationsavtal.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Skåne län.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser personbilar, minibuss, MPV och transportfordon inklusive service och reparationsavtal. Fordonen kommer både vara verksamhetsbundna fordon samt förmånsbilar för Region Skånes personal. Merparten av fordonen kommer att köpas in genom finansiell leasing via Region Skånes aktuella avtalspart. Leverans av fordon sker i huvudsak till Skånetransport i Lund och Kristianstad. Börja arbeta med dokument 24. Administrativa föreskrifter.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
66114000 Finansiell leasing, 34100000 Motorfordon, 34110000 Personbilar, 34114400 Minibussar, 34115000 Andra personbilar, 34115200 Motorfordon för transport av färre än tio personer, 50110000 Reparations- och underhållstjänster av motorfordon och tillhörande utrustning, 50111000 Skötsel, reparation och underhåll av bilpark, 50112000 Reparation och underhåll av bilar
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 130 000 000 SEK
exkl. moms