19039-2021 - ResultatSverige-Gislaved: Eldistribution och tillhörande tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elhandel
Referensnummer: 20-582-91
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Gislaved Kommun, Gisletorp Lokaler AB, Stiftelsen Isabergstoppen samt Stiftelsen Torghuset.
Upphandling avser fysisk leverans av el till samtliga anläggningar. Som utgångspunkt skall leveransen bestå av leverans till spotpris, men med möjlighet att prissäkra valda delar av elbehovet på årsbasis enligt framtagen elhandelspolicy.
Upphandlingen omfattar elenergi till ca 288 mätpunkter. Den samlade elförbrukningen uppgår till cirka 22 000 – 24 000 MWh per år.
Sista dag för frågor är 24/11.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
EL 22 000- 24 000 Mwh