190394-2018 - Frivillig förhandsinsynSverige-Kristianstad: Reparation och underhåll av medicinsk utrustning
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Resterilisering av invasiva hjärtkatetrar för diagnostik, ablation och ultraljud
Referensnummer: 1801469
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50421000 Reparation och underhåll av medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet avser resterilisering av medicinsktekniska avancerade produkter, specificerade katetrar för; navigation, diagnostik och ablationsbehandling. Avtalet skall reglera produktsortiment, ansvar, skyldigheter, leveranstider och pris. I avtalet skall omfattning av garantier och ansvar beskrivas och framgå.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tjänst som ingår omfattas inom ramen för upphandlingen är:
— Mottagande, inspektion, funktionskontroll och id-märkning av enskild produkt inför vidare process av funktionsdugliga produkter,
— Rengöring och resterilisering enligt dokumenterad och kvalitetssäkrad metod. Processen skall vara spårbar ned till enskild produkt och vilket bland annat skall garantera att det endast är verksamhetens produkter som skickas i retur. Upphandlad tjänst skall inkludera en övergripande processbeskrivning där ansvaret för de olika stegen i processen skall framgå,
— Sterilförpackning med uppgifter om produktnamn, ID-nummer, steriliseringsprocedur samt utgångsdatum.