190425-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster – Avfallshämtning Umeå yttre + kranskommuner & Örnsköldsviks kommun
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelAvfallshämtning Umeå yttre + kranskommuner & Örnsköldsviks kommun
BeskrivningFastighetsnära insamling av avfall i Umeå, Nordmaling, Vännäs Vindeln, Robertsfors samt Örnsköldsviks kommun. Mat- & restavfall samt returpapper och förpackningar.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelAvfallshämtning Umeå Y med kranskommuner
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:100507:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90511000 Sophämtning, 90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90514000 Återvinning av avfall, 90511300 Insamling av avfall, 90511200 Hämtning av hushållssopor, 90512000 Avfallstransport, 90511400 Pappersinsamling
Optioner
Beskrivning av alternativen1 + 1 år
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelAvfallshämtning Örnsköldsvik
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:100507:Lot:2