Officiellt namn: Solna stad Postadress: Stadshusgången 2 Ort: Solna Postnummer: SE-171 86 Land: Sverige Att: Therese Öhrwall E-post:Therese.Ohrwall@solna.se
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Tjänster för insamling av fettavfall.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 16: Avlopps- och renhållningstjänster, sanering och liknande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Solna.
Nuts-kodSE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Upphandlingen omfattar tjänst gällande tömning samt transport av fettavfall till behandlingsanläggning inom Solna stad. Tankar där fettavfall blandas med kvarnat matavfall ingår inte i denna entreprenad. Fettavfall som samlas in i 200 l fat och liknande behållare ingår ej i denna entreprenad. Se vidare administrativa föreskrifter punkt 2.4.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))