19047-2018 - ÄndringSverige-Vänersborg: Hälsovårdstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tjänst hårreducering
Referensnummer: RS 2017-01088
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85100000 Hälsovårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser tjänsten hårreducering enligt remisser från Västra Götalandsregionens hudkliniker för patienter med hirustism och könsdysfori diagnoser.
2 delområden: Behandlingsmetod IPL (intensivt pulserat ljus) och Behandlingsmetod nålepilering
Anbud kan lämnas på hela eller delar av upphandlingen. Anbudsgivare som kan erbjuda båda behandlingsmetoder kommer att få fördel vid utvärdering enligt modellen uppräkningstal %.
Upphandlingen kommer att ligga till grund för ett ramavtal med flera leverantörer. VGR avser att teckna ramavtal med 2-4 leverantörer för respektive delområde. En och samma leverantör kan tilldelas ramavtal i båda delområden.
Avrop kommer att ske enligt kombinerat fördelningsnyckel: rangordning i kombination med den fysiska personens behov eller val som fastställs efter samråd med den medicinska professionen.
Avrop kan även komma att ske utifrån geografisk närhet för patienten.