190490-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Biblioteksutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFID-utrustning
Referensnummer: V 2020/653
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39155100 Biblioteksutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar inköp av nedanstående RFID-utrustning med uppskattat behov i nuläget:
Larmbågar 25 st
Övrig utrustning:
Självbetjäningsautomater 10 st
Återlämning med sortering 2-3 st
RFID-plattor 45 st
Konverteringsutrustning 5 st
Lunds universitet ska även ha rätt att under avtalstiden avropa utrustning som hör samman med avtalad utrustning.
Avtalsstart önskas snarast möjligt. Beräknat startdatum är juni 2020. Avtalet gäller från och med startdatumet och två (2) år framåt. Köparen äger därefter rätt att förlänga avtalet med ytterligare två (2) år, ett (1) år i taget.
Lunds universitet avser att teckna avtal med en leverantör för Larmbågar och en leverantör för Övrig utrustning.
Lunds universitet förbinder sig inte att köpa en viss kvantitet, utan leverantören är skyldig att leverera det verkliga behovet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30238000 Utrustning för biblioteksautomation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Syftet med denna upphandling är att samtliga bibliotek vid Lunds universitet ska kunna påbörja utbytet till RFID-teknik.