2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal avseende Avyttring och försäljning av återbruksvaror
Beskrivning: Uppdraget är ett pilotprojekt för SFV i området försäljning av återbruksvaror inom vår förvaltning. Till största del kommer det handla om att hämta och sälja varor, såsom tegelpannor, radiatorer, sanitetsporslin, dörrar, fönster etc. men det kan även inbegripa inventering. SFV har fastigheter runt hela Sverige. Syftet med uppdraget är att främja en omställning till cirkulär ekonomi för att nå de nationella och internationella klimat- och miljömålen.
Intern identifierare: 0233/25
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79211120 Försäljnings- och inköpsregistrering
Ytterligare klassificering (cpv): 42130000 Kranar, ventiler och liknande anordningar, 44111000 Byggnadsmaterial, 44220000 Inredningssnickerier, 44221000 Fönster, dörrar och liknande föremål, 44221100 Fönster, 44221120 Fönsterdörrar, 44221200 Dörrar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Mall SFV Strukturerat SFV
Beskrivning: Syftet med uppdraget är att främja en omställning till cirkulär ekonomi för att nå de nationella och internationella klimat- och miljömålen. Eftersom SFV har begränsad erfarenhet av denna tjänst kommer ramavtalets kontraktstid löpa ett år med en option på ytterligare ett år, osv. Efter denna period ska kontrakterad Leverantör redovisa en sammanställning av uppdragets omfattning/mängd, miljö-/klimateffekter, ekonomi samt eventuellt bevis för avfallshantering. Detta kommer ligga till grund för vidare arbete och nästkommande upphandling. Mall för uppföljningsarbete utformas tillsammans mellan SFV och Leverantör för bästa tillämpning vid kontrakts start. Uppföljning sker kvartalsvis och slutrapport årsvis. Exempel på återbruksvaror kan vara radiatorer, sanitetsporslin, dörrar, fönster, värmepumpar, golv mm. Uppskattningsvis ryms 90% av varorna i en skåpbil/släp. Uppdraget är ett nationellt kontrakt men anbudsgivare kan välja att offerera alla Sveriges län, eller ett flertal län, men anbudsgivare måste offerera minst 3 län för att lämna anbud.
Intern identifierare: 1621952
Huvudklassificering (cpv): 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
Ytterligare klassificering (cpv): 42130000 Kranar, ventiler och liknande anordningar, 44111000 Byggnadsmaterial, 44221000 Fönster, dörrar och liknande föremål
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsområde
Intern identifierare: 1607965
Ytterligare klassificering (cpv): 44110000 Konstruktionsmaterial, 44115000 Byggnadsarmatur, 44115200 Sanitets- och värmematerial, 44220000 Inredningssnickerier, 44221000 Fönster, dörrar och liknande föremål