190561-2020 - ResultatSverige-NORRKÖPING: Verkstadsutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maskiner och verktyg för mekanisk verkstad
Referensnummer: 2020-1916
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
43800000 Verkstadsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen kommer att resultera i ett ramavtal där ett antal leverantörer tillgodoser Kriminalvårdens verksamhetsställens behov av olika maskiner och maskinverktyg för mekanisk verkstad.
Information om upphandlingen
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet är indelat i följande produktområden:
1. Maskiner för mekanisk verkstad
2. Maskinverktyg för mekanisk verkstad
Typ av produkter redovisas i avsnitt 4. Kravspecifikation och är baserade på tidigare års investeringsbehov inom Kriminalvårdens arbetsdrift. Historiskt har investeringsbehovet uppgått till sammanlagt ca 2-4 Mkr/år. Kvantiteter för kommande år varierar dock över tid och kan tyvärr inte uppskattas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42600000 Verktygsmaskiner, 43830000 Maskinverktyg
II.2.4.