190573-2023 - ResultatSverige-Halmstad: Teknisk besiktning och provning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter - Besiktning bygg och Kontrollansvarig
Referensnummer: KS 2022/00643
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71630000 Teknisk besiktning och provning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Tekniska konsulter - Besiktning bygg och Kontrollansvarig.
Ramavtal kommer att tecknas inom följande teknikområden.
Teknikområden
1. Besiktning Bygg
2. Kontrollansvarig
Ramavtal kommer att tecknas med max tre (3) leverantörer per teknikområde.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Teknikområde 1 Besiktning bygg
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71315400 Byggnadsinspektion
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: Teknikområde 2 Kontrollansvarig
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71356100 Tekniska kontroller