See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Skalad och oskalad potatis samt skalade morötter
Beskrivning: Beställaren avser att upphandla knivskalad och oskalad potatis samt knivskalade morötter enligt ställda krav i detta upphandlingsdokument med bilagor för beställarens enheter inom skolverksamhet, servicehus, centralkök, förskolor med flera för succesivt uttag under avtalstiden. I bifogad bilaga 2. Anbudsprislista framgår vilket sortiment som efterfrågas. Leverans sker till gemensam samlastningscentral belägen i Kalmar. Läs mer under punkt 1.5.4 Leverans. Beställaren uppskattar den totala inköpsvolymen per år till cirka 7 000 000 SEK exkl. moms.
Intern identifierare: 2024-81
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
Ytterligare klassificering (cpv): 03200000 Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter, 03210000 Spannmål och potatis, 03212000 Potatis och torkade grönsaker, 03212100 Potatis, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15310000 Potatis och potatisprodukter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000