190585-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Offentlig belysning, projektering och byggledning 2017.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm, Stockholms kommun.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Stockholm stads trafikkontor och exploateringskontor har för avsikt att träffa ramavtal med fler leverantörer avseende projektering och byggledning av offentlig belysning.
Kontoren upphandlar årligen konsultarbeten för att producera handlingar för park-, torg- och gatubelysning. I arbetsuppdrag ingår bl.a. ljusplanering och projektering, framtagande av bygghandlingar för offentlig belysning, uppföljning och kontroll av belysningsentreprenader i befintlig och ny gatumiljö, bevakning av att utförande entreprenader följer kontraktshandlingarna samt teknisk rådgivning och sammanställande av förfrågningsunderlag och kalkylprissättningar.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.